Odpowiedzialność i modlitwa do Maryi Panny

Jak już pewnie większości osób wtajemniczonych wiadomo, cnotą na miesiąc maj jest odpowiedzialność, a nawykiem pobożności jest „Miesiąc Maryjny: modlitwy do Najświętszej Maryi Panny”.

Zapewne każdy dzięki posiadaniu rozumu odgadnie (przynajmniej częściowo), czym jest opisywana cnota, jednak aby rozwiać resztki ewentualnych wątpliwości drogiego czytelnika, stwierdzę, iż nie jest to zwierzę. Oczywiście nie poprzestanę na tym drobnym, acz treściwym wyjaśnieniu. Tak więc wracając do tematu naszej drogiej odpowiedzialności, dodam również, że istnieje wiele jej rodzajów, jak na przykład odpowiedzialność zbiorowa, zawodowa, karna, moralna oraz za słowa. Co ważne, trzeba jeszcze dopowiedzieć kilka słów: nie są to jedyne rodzaje wiadomej nam cnoty. Jest ich wystarczająco dużo, aby dostarczyć wiele trudu śmiałkowi pragnącemu grzecznie wypełniać wszystkie zalecenia dotyczące poruszanego przeze mnie tematu. Rzecz jasna nie znaczy to, że możemy traktować go z wielką nonszalancją jedynie ze względu naszego obrzydliwego lenistwa. Tym, którzy już zamierzali nie interesować się odpowiedzialnością pragnę tylko powiedzieć, że konsekwencje takiej nonszalancji potrafią być nad wyraz nie przyjemne. Podsumowując ten akapit stwierdzę z pełną świadomością mych słów, iż znana nam teraz cnota jest naprawdę ważna.

Jakieś pytania? Nie. W takim razie mogę już przejść do wymienianego w tekście nawyku pobożności na również wymieniany powyżej miesiąc maj. Jak sama nazwa interesującego nas nawyku wskazuje, te 31 dni jest w szczególny sposób poświęcone Matce Boskiej. Maryja jest naszą niebieską matką, więc tak, jak dajemy prezenty naszym ziemskim mamom, tak powinniśmy też dawać Jej podarunki. Jezusowa Rodzicielka prosi nas o modlitwę do Niej, więc ludzie, chcąc obdarować naszą wspólną matkę jak najlepiej, wymyślili różne nabożeństwa i modlitwy na Jej cześć. Przykładami tych specyficznych prezentów mogą być Litania Loretańska i tak zwane majówki. W woli ścisłości możemy powiedzieć, że równie warto modlić się do Matki Boskiej, co być odpowiedzialnym.

Mam nadzieję, że teraz już wszyscy wiedzą jaki jest nawyk i cnota na maj.

W razie ewentualnych niedopowiedzeń lub błędów w tekście proszę dzwonić pod numer, którego niestety nie podam z tego prostego powodu, że go nie znam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s