Różaniec

 

RÓŻANIEC


JAKIE SĄ Tajemnice różańca ?

CZĘŚĆ PIERWSZA — TAJEMNICE RADOSNE

 • Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
 • Nawiedzenie świętej Elżbiety
 • Narodzenie Jezusa
 • Ofiarowanie Jezusa w świątyni
 • Odnalezienie Jezusa w świątyni

CZĘŚĆ DRUGA — TAJEMNICE ŚWIATŁA

 • Chrzest Jezusa w Jordanie
 • Objawienie się Jezusa w Kanie Galilejskiej
 • Głoszenie królestwa i wzywanie do nawrócenia
 • Przemienienie Pańskie na górze Tabor
 • Ustanowienie Eucharystii

CZĘŚĆ TRZECIA — TAJEMNICE BOLESNE

 • Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
 • Biczowanie Jezusa
 • Cierniem ukoronowanie Jezusa
 • Dźwiganie krzyża na Kalwarię
 • Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa

CZĘŚĆ CZWARTA — TAJEMNICE CHWALEBNE

 • Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa
 • Wniebowstąpienie Chrystusa
 • Zesłanie Ducha Świętego
 • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi

CO TO JEST RÓŻANIEC ?

Różaniec jest to jedna z form modlitwy do Najświętrzej Maryi  Panny , nazywany także PSAŁTERZEM. Modlitwa ta jest odmawiana od czasów Średniowiecza. Z łaciny Rosarium ( ogród różany ).

JAK ODMAWIAĆ RÓŻANIEC ?

Najpierw  mówimy  modlitwę   Wierzę w Boga , potem na kolejnych paciorkach Ojcze Nasz trzy razy Zdrowaś Maryjo  i Chwała Ojcu .

I tak doszliśmy do rozważania pierwszej tajemnicy. Różaniec podzielony jest na cztery części, z których każda składa się z pięciu tajemnic . Po rozważaniu każdej z nich odmawiamy „dziesiątkę różańca”, która składa się z Ojcze Nasz , dziesięć Zdrowaś Maryjo i na końcu Chwała Ojcu. Na zakończenie różańca odmawiamy Pod Twoją Obronę.

Źródło : internet (zdrowaśka.pl)

 

Przykład listu Jana Pawła II

Rosarium Virginis Mariae

List Apostolski Ojca Świętego Jana Pawła II do biskupów, duchowieństwa i wiernych o różańcu świętym

Do Biskupów, do Kapłanów i Diakonów, do Zakonników i Zakonnic oraz wszystkich Wiernych .

1. Różaniec Najświętszej Maryi Panny (Rosarium Virginis Mariae), który pod tchnieniem Ducha Bożego rozwinął się stopniowo w drugim tysiącleciu, to modlitwa umiłowana przez licznych świętych, a Urząd Nauczycielski Kościoła często do niej zachęca. W swej prostocie i głębi pozostaje ona również w obecnym trzecim tysiącleciu, które dopiero co się zaczęło, modlitwą o wielkim znaczeniu, przynoszącą owoceświętości. Jest ona dobrze osadzona w duchowości chrześcijaństwa, które – po dwóch tysiącach lat – nic nie straciło ze swej pierwotnej świeżości i czuje, że Duch Boży pobudza je do wypłynięcia na głębię (Duc in altum), by opowiadać światu, a nawet ‚wołać’ o Chrystusie jako Panu i Zbawicielu, jako drodze, prawdzie i życiu (J 14, 6), jako celu historii ludzkiej, punkcie, ku któremu zwracają się pragnienia historii i cywilizacji.1

Różaniec bowiem, choć ma charakter maryjny, jest modlitwą o sercu chrystologicznym.
W powściągliwości swych elementów skupia wsobie głębię całego przesłania ewangelicznego, którego jest jakby streszczeniem.2 W nim odbija się echem modlitwa Maryi, Jej nieustanne Magnificat za dzieło odkupieńcze Wcielenia, rozpoczęte w Jej dziewiczym łonie. Przez różaniec lud chrześcijański niejako wstępuje do szkoły Maryi, dając się wprowadzić w kontemplację piękna oblicza Chrystusa i w doświadczanie głębi Jego miłości. Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela.[…]

źródło : internet ( różaniec święty )

Jaka jest historia Różańca ?

Zwyczaj powtarzania tych samych krótkich formuł znany jest w wielu religiach. Wystarczy sobie przypomnieć nasze liczne litanie, albo chociażby Psalm 136 z jego powtarzającym się refrenem «Bo Jego łaska na wieki». Również sznury z paciorkami do liczenia powtarzanych formuł modlitewnych lub medytacyjnych znane są w różnych religiach, np. w hinduizmie, buddyzmie, islamie, a również w Kościołach wschodnich.

Natomiast pierwsze zapisane chrześcijańskie świadectwo wielokrotnego powtarzania tych samych modlitw zawdzięczamy znanemu historykowi Kościoła, Sozomenowi. Dotyczy ono sławnego patriarchy życia pustelniczego, Pawła z Teb (228-341): «Ciągle się modlił, codziennie trzysta modlitw składając Bogu w ofierze, jakby się uiszczał z jakiejś daniny. Aby się zaś niepostrzeżenie nie pomylić w rachubie, trzysta kamyków wrzucał w zanadrze, i po każdej modlitwie jeden kamyk wyrzucał. Kiedy wyrzucił ostatni kamyk, znaczyło to, że liczba modlitw równa się pełnej liczbie kamyków.[…] ŹRÓDŁO : internet ( Różaniec )

Różaniec jest znany na świecie już od bardzo dawna , dlatego też właśnie powinniśmy się modlić Różańcem i dziękować Bogu za to że możemy swobodnie wyznawać swoją wiarę. Jest to  bardzo ważne i skuteczne, pamiętajmy o tym i módlmy się Różańcem !

 Jaka jest moc różańca ?

„Można śmiało powiedzieć, że członkowie bractw różańcowych byli grupą najbardziej prężną i najbardziej widoczną w Kościele japońskim. Wielu z nich ryzykowało życie i życie dla Chrystusa i Maryi oddało, wyznając publicznie swoją wiarę”

Jak widać w powyższym cytacie ludzie modlący się Różańcem , ryzykowali także swoje  życie , modląc się Różańcem i wyznając Swoją wiarę. Podziwiajmy takich ludzi i bierzmy z nich przykład!!!

Bardzo MĄDRE cytaty dotyczące cnót i nawyków, które mi się bardzo spodobały: 

 

 

 

 

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Różaniec

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s